Mustafa Dündar

Özgeçmiş

Biyografi

Mustafa Dündar, 25 Mart 1965 tarihinde Yunanistan sınırlarındaki Batı Trakya bölgesinin Gümülcine şehrinde tarımla uğraşan bir ailenin evladı olarak dünyaya geldi. İlkokulu Yunanistan’da tamamladıktan sonra, 11 yaşında orta ve lise eğitimi için pek çok Batı Trakya Türkü gibi anavatanı Türkiye’ye geldi. Ailesi Batı Trakya’da yaşayan Dündar, liseyi Balıkesir İmam Hatip Lisesi’nde okudu, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Evli 3 çocuk babası olan Dündar, fırsat buldukça tenis ve yüzme sporu yapan Dündar, İngilizce ve Yunanca biliyor.

Siyasete Giriş

Üniversite eğitiminin ardından Bursa’da avukatlık yapmaya başlayan Dündar, iş hayatının yanısıra sivil toplum çalışmalarına da aktif olarak katıldı. Batı Trakya Türkleri tarafından kurulan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi’nde önce Yönetim Kurulu üyeliği, ardından da 3 dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. BTTDD Bursa Şb. Bşk. olarak; Yunanistan’daki Türk azınlığın haklarının korunması, başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerde yaşayan Batı Trakya Türkleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli çalışmalar gerçekleştiren Dündar, kuruluş aşamasında Ak Parti saflarına katıldı.

Bursa

Mustafa Dündar, Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti Genel Başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Ak Parti’de Türkiye’nin en büyük 5. ilçesi olan Osmangazi’de İlçe Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu üyeleri arasında yer aldı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Ak Parti’deki görevleri sırasında başta BTTDD olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına destek vermeye devam eden Dündar, milletimizin büyük teveccüh gösterdiği Ak Parti’nin tek başına iktidara geldiği 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde Bursa Milletvekili seçildi.

TBMM

Ak Parti iktidarının ilk dönemi olan 2002 – 2007 döneminde TBMM’de Bursa ve ülkemiz adına yapılan büyük çalışmaların ve vizyon projelerin içinde olan Mustafa Dündar, bu süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Türk Delegasyonu üyeliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Sözcülüğü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Türkiye Yunanistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Kariyer

Milletvekilliği görevinden sonra avukatlık mesleğini icra etmeye devam eden Mustafa Dündar, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Ak Parti tarafından Osmangazi Belediye Başkanlığına aday gösterildi ve seçimi kazandı. Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti Genel Başkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel yönetimlerdeki tecrübelerinden esinlenilerek ortaya konulan şehircilik vizyonu ile “Yeni Türkiye Yolunda Yeni Osmangazi”yi hızla imar etmeye koyulan Dündar, 5 yıllık dönemin akabinde 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerde de aday gösterildi ve Osmangazi Belediye Başkanlığı’na 2. kez seçildi.

Kariyer

Başta imar ve şehircilik olmak üzere eğitim, kültür, sanat, tarihi miras ve diğer alanlarda toplumun her kesimine değer ve mutluluk sağlayan işlere imza atan Mustafa Dündar, 56 ilden daha büyük olan Osmangazi ilçesindeki başarılı çalışmaları sonucu aynı göreve 3. kez aday gösterildi ve 31 Mart 2019 tarihinde Cumhur İtifakı’nın adayı olarak yine Osmangazi Belediye Başkanı seçildi ve Osmangazi Belediyesi’nde 3 dönem üst üste belediye başkanlığına seçilen ilk isim olmayı başardı.
Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi, Panorama 1326 Fetih Müzesi, Osmangazi Kent Meydanı, Osmangazi Atletizm Salonu, Bakım Rehabilitasyon Merkezi, Macera Parkı ve Hisar Açık Hava Müzesi gibi ulusal ölçekte vizyon projeleri Bursa’ya kazandıran ve kazandırmaya devam eden Mustafa Dündar, örnek belediyecilik çalışmaları nedeniyle çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafınndan ödüllere layık görüldü.